SHOW / EPISODE

Marketing: Co to je, co s námi dělá a jak bude vypadat post-marketing

1h 25m | Jun 20, 2022

Přednáška z debaty na téma moderního marketingu a jeho nemanipulativních alternativ "Postmarketing aneb Mattering naživo":

Jak přistupovat k marketingu tak, aby nevytvářel falešné potřeby, nezhoršoval naše pocity méněcennosti, nerozděloval společnost a nepodněcoval nás k nakupování toho, co vůbec nepotřebujeme? https://slusnafirma.cz/event/mattering-nazivo/

Slajdy k této přednášce ke stažení zde:

Přednáška Míšy Thomas a závěrečná debata je zde.

VIDEA Z DÍLNY SLUŠNÉ FIRMY MŮŽETE SLEDOVAT I NA PLATFORMĚ HEROHERO A TÍM NÁM PŘISPĚT NA JEJICH TVORBU, PŘÍPADNĚ NÁS MŮŽETE PODPOŘIT PŘES DARUJME . Díky ZA KAŽDOU KORUNU.

O co (v této přednášce a na zmiňované debatě) šlo?

Na to, jak destruktivní má moderní marketing a manipulativní reklama dopady na naše životy a planetu, neexistuje na toto téma ve společnosti diskuze. 8.6.’22 jsme se se Slušnou firmou pokusili debatu na toto téma vykopnout.

Tomáš Hajzler mluvil o tom, co je to marketing, jaká je jeho historie, skryté neveřejné strategie a nevyřčené techniky. Michaela Thomas z Butterflies & Hurricanes potom mluvila o tom, jak jí došlo, že její designové obalové studio je de facto designérem odpadků, neboť dnešní jednorázové obaly se okamžitě po nákupu stávají odpadem. To bylo začátkem její cesty k matteringu, což je nemanipulativní, pravdivá alter-nativa dnešnímu většinovému marketingu, čemuž se od té doby se svým studiem věnuje.

Míšu a Tomáše nad tímto tématem svedla dohromady jedna věc - a to, že oba pracovali dlouhá léta v nadnárodním marketingu a reklamě (Tomáš ve dvou potravinářských a jedné bankovní korporací, Míša v reklamních agenturách). Oba pracovali s těmi nejrenomovanějšími marketingovými, mediálními, PR černo-kouzelníky (včetně reklamních režisérů, psychologů, sociologů, výzkumníků, expertů na média PR). Učili se od těch “nejlepších”. Teprve potom, co oba odešli, se zhrozili, čeho to byli součástí. Oba se - za svou roli v manipulaci davů - veřejně omluvili a od té doby oba dělájí, co mohou, aby přispěli k osvětě toho, jak moc nás dnes marketing drží v hrsti a jak ho nahradit čistými, upřímnými způsoby, které popisujeme pod termínem mattering: https://slusnafirma.cz/mattering/

Problém, z kterého ale marketing/PR těží je odcizenost moderní (post)industriální společnosti. Jsme odpojení od sebe, od druhých, od práce a od přírody. Evoluce nás těmito čtyřmi “prvky” vybavila jako zdroji orientace v životě. Naše emoce nám říkají, co je správně a nesprávně, kde jsou naše hranice a co máme dělat. Přijetí lidmi okolo nás, jejich blízkost a pocit sounáležitosti jsou důležité pro pocity jistoty, našich kořenů a hormonů štěstí. Práce ve smyslu tvorby něčeho, co je užitečné pro ostatní nás naplňuje, uklidňuje a případně i léčí. A příroda, z níž jsme vzešli nám dodává sílu, určuje naše rytmy, je zdrojem energie a moudrosti.

Čím víc jsme od těchto čtyř zdrojů odpojení, čím více jsme od nich odcizení, tím více jsme uvnitř zranění, traumatizovaní, tím více pociťujeme prázdnotu, osamělost, depresi, nedostatek smyslu a pocitů zmatenosti a ztracenosti. Čím více jsme prázdní a ztracení, tím snažší kořistí se stáváme pro moderní marketing, pro který jsme všichni pohyblivými terči, tzv. cílovými skupinami, do kterých se pak korporace, politici a kdokoli, kdo se nám snaží prodat nějakou věc, ideologii, politika či třeba i životní styl, snaží strefit. Důsledky popsal nejlépe Tyler Durden v Klubu rváčů slovy: „Re-klam-a nás nutí hledat si práci, která nás nebaví, abychom si koupili věci, které nepotřebujeme a tím se vyrovnali lidem, kterými opovrhujeme. “ Jinými slovy, nežijeme. Valnou většinu života na život vyděláváme a ve “volném čase” za životem (či spíše za iluzí života) s vyplazeným jazkyem dojíždíme.

Chceme-li znovu začít žít a proti tomuto predátorskému marketingu si budovat odolnost, je třeba na prvním místě začít lokalizovat, začít znovu žít tam, kde dnes většina pouze bydlí. Uzdravit se z vlastních traumat, začít znovu pracovat (a ne pouze hákovat), cizí lidi proměnit na blízké.

Fotogalerii z večera najdete tady.

Všechny naše veřejné akce najdete tady: https://slusnafirma.cz/event/

Slušná firma: https://slusnafirma.cz/

Blog: https://slusnafirma.cz/blog/

Facebook a Instagram

Přihlašte se k odběru našeho newsletteru

Audio Player Image
Slušná firma
Loading...