EPISODES
 • Titanic - statek, który nie miał prawa zatonąć - część 2

  Katastrofa Titanica, a więc statku, który zatonął w trakcie dziewiczego rejsu po Oceanie Atlantyckim w 1912 roku, do dnia dzisiejszego budzi wiele emocji i rozpala wyobraźnię. Do tragedii tej jednocześnie dojść wcale nie musiało, a to, że w ogóle się wydarzyła, było splotem wielu niecodziennych okoliczności, a także pewnej dozy braku wyobraźni i brawury. Zapraszamy do wysłuchania naszej opowieści o Titanicu.

  Materiał udostępniony jest w formie dwóch odrębnych odcinków. Odcinek którego właśnie słuchasz oznaczony jest numerem 10. Z kolei pierwsza część niniejszej opowieści oznaczona jest jako odcinek numer 9 - zachęcamy do wysłuchania tego materiału zanim przystąpisz do wysłuchania odcinka numer 10, jako że wydarzenia przedstawiane są w kolejności chronologicznej.

  51m | May 3, 2023
 • Titanic - statek, który nie miał prawa zatonąć - część 1

  Katastrofa Titanica, a więc statku, który zatonął w trakcie dziewiczego rejsu po Oceanie Atlantyckim w 1912 roku, do dnia dzisiejszego budzi wiele emocji i rozpala wyobraźnię. Do tragedii tej jednocześnie dojść wcale nie musiało, a to, że w ogóle się wydarzyła, było splotem wielu niecodziennych okoliczności, a także pewnej dozy braku wyobraźni i brawury. Zapraszamy do wysłuchania naszej opowieści o Titanicu.

  Materiał udostępniony jest w formie dwóch odrębnych odcinków. Odcinek którego właśnie słuchasz oznaczony jest numerem 9. Z kolei część druga niniejszej opowieści oznaczona jest jako odcinek numer 10.

  36m | May 3, 2023
 • Pościg za Adolfem Eichmannem, zbrodniarzem wojennym

  W ósmym odcinku Mrocznych Kronik opisujemy historię pojmania Adolfa Eichmanna - zbrodniarza wojennego, odpowiedzialnego za zbrodnię ludobójstwa popełnioną w czasie II wojny światowej. Przyglądamy się historii jego osoby, jego motywacjom, a w szczególności opowiadamy o pościgu, który zostal za nim zorganizowany i o tym, jak został schwytany przez tajnych agentów Mosadu.

  53m | Sep 23, 2022
 • Potop szwedzki

  "Nigdy więcej wojny. Niech jest najgorsza bieda, ale oby nie było wojny..."

  Tego typu sformułowania często można usłyszeć z ust osób, które przeżyły gehennę II wojny światowej. Każdy konflikt zbrojny niesie ze sobą śmierć, zniszczenia, oraz niewyobrażalne cierpienia. Jednak są takie wojny, które na setki lat pozostają w pamięci danego narodu, oraz powodują, że potęga państwa już nigdy nie jest w stanie w pełni się odbudować. Takim właśnie konfliktem zbrojnym była wojna polsko-szwedzka mająca miejsce w latach 1655-1660, zwana potocznie "potopem szwedzkim".

  Mimo, iż historia ta jest okrutna, dają ona także nadzieję. Nadzieję na to, że mimo posiadania słabszych sił, mimo gorszego uzbrojenia czy chociażby posiadając mniejsze środki, można mimo wszystko wygrać wojnę z bezlitosnym agresorem i że można go wypędzić ze swojego kraju, tak aby na powrót zapanował pokój. Wymownym jest to, że rozpoczynając kilka miesięcy temu prace nad materiałami do niniejszego odcinka podcastu nie przypuszczaliśmy, że w momencie jego premiery wojna napastnicza znowu będzie rozgrywać się w centrum Europy i że tego typu wydarzenia nie należą jedynie do historii...

  42m | May 23, 2022
 • Anders Breivik i masakra na wyspie Utøya

  22 lipca 2011 roku. Ten dzień na zawsze zapisał się w historii Norwegii. Wtedy to Anders Behring Breivik przeprowadził zamachy terrorystyczne, na skutek których zginęło łącznie 77 osób, a 319 zostało rannych. Wszystkiego tego dokonał jeden człowiek, a wydarzenia te odbiły się szerokim echem na całym świecie. Zamachy te były największą tragedią w Norwegii od czasów II wojny światowej, a masakra na wyspie Utoya była najbardziej krwawą strzelaniną popełnioną przez jednego człowieka w historii całego świata. Zapraszamy do wysłuchania opowieści o tych wydarzeniach.

  44m | Feb 23, 2022
 • Powstanie Spartakusa

  W piątym odcinku MROCZNYCH KRONIK opowiadamy historię powstania Spartakusa, które miało miejsce ponad 2 tysiące lat temu na terenie starożytnej Italii. Jak przebiegały dzieje tego bodaj najsłynniejszego buntu niewolników w historii naszej cywilizacji? Jak wyglądało życie gladiatorów i kim w ogóle był Spartakus? O tym wszystkim usłyszeć można w tymże odcinku.

  44m | Nov 20, 2021
 • Ludobójstwo w Rwandzie

  W niniejszym odcinku opowiadamy o przerażającym ludobójstwie, które miało miejsce w 1994r. na terenie Rwandy. W ciągu umownych „100 dni” pomiędzy kwietniem a lipcem tego roku, na terenie tego afrykańskiego kraju zamordowano około miliona osób, a głównym kryterium tego kto może żyć, a kto na to życie nie zasługuje, była przynależność do Hutu lub do Tutsi… Jakie było podłoże i geneza tego konfliktu? Jak przebiegało ludobójstwo i czy stanowiło ono spontaniczny wybuch nastrojów społecznych, lub też może zostało starannie zaplanowane? Kim w ogóle są Hutu oraz Tutsi? O tym wszystkim można posłuchać w niniejszym materiale przygotowanym przez MROCZNE KRONIKI. Uwaga! Odcinek zawiera opisy brutalnych zbrodni. Materiał nie jest odpowiedni dla małoletnich lub wrażliwych słuchaczy.

  45m | Sep 15, 2021
 • Upadek caratu - zabójstwo cara Mikołaja II i jego rodziny

  W dzisiejszym odcinku opowiemy o wydarzeniach, które miały miejsce się w XX wieku. Poruszymy historię, która może przerażać swoją bezwzględnością, a która owiana jest nutką tajemnicy i która do dnia dzisiejszego pozostawia pole do licznych spekulacji i tworzenia teorii spiskowych. Opowiemy o morderstwie, którego ofiarami padli członkowie carskiej rodziny Romanowów, a więc car Mikołaj II Romanow, jego żona caryca Aleksandra Fiodorowna oraz ich dzieci: Olga, Tatiana, Maria, Anastazja i Aleksy. Wraz z nimi zginęli ich służący i najbliżsi przyjaciele. Mamy nadzieję, że poruszana tematyka zaciekawi nie tylko fanów historii i mrocznych opowieści, ale także fanów tematyki kryminalnej, gdyż tak naprawdę opowiemy dzisiaj o morderstwie, do tego popełnionym z zimną krwią i wyrachowaniem. Opowiemy Wam o okrutnej zbrodni, która miała miejsce w 1918r., a której do dnia dzisiejszego tak naprawdę nie udało się jeszcze w 100% wyjaśnić...

  41m | Jun 28, 2021
 • Herezje, tortury, czary - historia Inkwizycji

  Drugi odcinek podcastu historycznego Mroczne Kroniki. W materiale tym m.in: zarys historii Inkwizycji na przestrzeni wieków (w tym inkwizycji hiszpańskiej), opis procesu inkwizycyjnego i stosowanych tortur, zarys działalności ruchów heretyckich, procesy o czary, krucjata przeciwko albigensom, oraz wiele innych tematów... Załóżmy słuchawki na uszy i przenieśmy się na kilkadziesiąt minut do mrocznych i odległych czasów. Czasów, które zdają się być nierealne i wydają się nam jedynie filmem czy powieścią fabularną. Miejmy jednak z tyłu głowy myśl, że opisywane przez nas historie wydarzyły się NAPRAWDĘ...

  50m | Apr 6, 2021
 • Epidemie dżumy i Czarna Śmierć

  W pierwszym odcinku omawiamy epidemie dżumy, które występowały w Europie pomiędzy XIV a XVIII wiekiem i o których większość z nas słyszała co nieco na lekcjach historii, zwłaszcza w kontekście pojęcia tzw. Czarnej Śmierci.

  Sam pomysł na podcast narodził się jeszcze w 2019r. i od samego początku Czarna Śmierć wydała nam się szczególnie interesującym tematem na pierwszy odcinek Mrocznych Kronik, jednak w 2019r. nie byliśmy jeszcze świadomi, jak bardzo temat epidemii okaże się „aktualny” w roku 2020… Nie przypuszczaliśmy też, że będziemy mogli na żywo przekonać się co oznacza powszechna kwarantanna i jak wygląda przebieg samej epidemii choroby zakaźnej. Jak się okazuje, niektóre zachowania ludzkie, sposoby zapobiegania epidemii i radzenia sobie z nią w minionych wiekach były w wielu przypadkach zaskakująco zbieżne i podobne do tego, co obecnie widzimy dookoła siebie, mimo że wydarzenia te dzieli kilkaset lat… Tematyka ta jest szczególnie ciekawa także ze względu na to, że przebieg epidemii dżumy sprzed lat obrazuje pewne typowe zachowania społeczne, psychologię tłumu i psychikę ludzką w obliczu tego typu tragedii. Jak się okazuje, masy ludzkie reagują każdorazowo stosunkowo podobnie w sytuacji groźby zarazy.

  Jakkolwiek makabrycznie to zabrzmi, ze względu na obecnie panującą sytuację związaną z COVID-19 na swój sposób możemy chociażby częściowo uświadomić sobie, co mogli czuć ludzie w czasach średniowiecza, kiedy to wybuchła pierwsza wielka epidemia dżumy…

  1h 14m | Dec 12, 2020
Mroczne Kroniki
Loading...