• İkonion Hukuk ve Kariyer Derneği - Girayhan Ocak - 5. Bölüm

  İkonion Hukuk ve Kariyer Derneği bünyesinde hazırlanan "B! Hukukumuz Var" podcast serisinin yeni bölümünde derneğimiz Yönetim Kurulu Başkanı Girayhan Ocak'a İkonion Hukuk ve Kariyer Derneği hakkında sorular yönelttik.


  01.20 İkonion Hukuk ve Kariyer Derneği'nden bahseder misiniz?


  10.45 Ulusal çapta etkinlikleri nasıl hayata geçiriyoruz?


  13.33 Geleceğe yönelik planlardan bahseder misiniz?


  16.00 Nasıl üye olunur?


  20.15 B! Hukukumuz Var podcast yayınları nasıl doğdu?

  24m - Oct 11, 2021
 • Hukuk Teknolojileri ve Hukukta Tasarım - Ebru Metin - 4. Bölüm

  Kurucusu olduğu Legal Tech Turkey ve Legal Design Turkey ile hukuk teknolojileri ve hukukta tasarım çalışmalarına devam eden Ebru Metin ile güzel bir röportaj gerçekleştirdik.


  01.25 Ebru Metin kimdir? Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?


  02.40 Akademik kariyerinizde Bucerius Law School ve King's College London gibi başarılı okullar var. Öncelikle bu okulları ve okuduğunuz bölümleri seçerken nasıl bir yol izlediniz? Yurt dışında eğitim almak isteyen genç hukukçulara önerileriniz neler olurdu?


  16.38 Yurt dışında çok fazla eğitim almışsınız ve faaliyet göstermişsiniz. Türkiye'de iş yapmaktaki düşünceniz nelerdi?


  24.54 Legal Design oluşumunu kurma fikri nasıl doğdu, Legal Design'ın hedefleri nelerdir bize biraz bu oluşumdan bahseder misiniz?


  31.48 Legal Tech Turkey isminde ikinci bir platformla ilgili çalışmalarınız olduğunu da gözlemledik. Bu platformun amacı nedir, neler yapmayı düşünüyorsunuz?


  34.53 Çok hevesle aktif bir şekilde çalışan bir girişimci olarak, girişimcilik sektöründe ya da avukatlıkta yalnızca cinsiyetiniz sebebiyle karşılaştığınız zorluklar oldu mu? 


  39.46 Genç hukukçulara tavsiyeleriniz neler olur?


  47.13 Konuklarımızdan kitap tavsiye etmelerini rica ediyoruz. Dinleyicilerimize kitap, podcast, sosyal medya hesabı tavsiyeleriniz var mıdır?


  Öneriler:

  Visual Thinking - Willemien Brand


  Visual Doing - Willemien Brand


  Ikigai - Francesc Miralles i Contijoch ve Héctor García


  Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı - https://www.sosyalgirisimcilikagi.org


  Acumen Academy - https://acumenacademy.org/

  51m - Aug 26, 2021
 • Rekabet Hukuku ve Uyum - Selen Yersu Şahin - 3. Bölüm

  Rekabet Kurumu'nda başlayan kariyerine, rekabet uyum müdürü olarak devam eden Sayın Selen Yersu Şahin ile rekabet hukuku alanında faydalı bir röportaj gerçekleştirdik.


  00.48 Selen Yersu Şahin kimdir ? Kısaca kendinizden bahseder misiniz ?


  03.14 Şuan bir grup şirkette rekabet uyum müdürü olarak mesleki kariyeriniz devam ediyor bu mesleki kavramı bize nasıl tanımlarsınız ?


  06.05 Uyum kavramının alışılagelmiş klasik hukuk hizmetlerinden daha farklı bir kavram olduğunu düşünüyoruz, uyum çalışmaları içerisinde bir hukukçu ne yapar ?


  09.00 Bildiğimiz kadarı ile rekabet alanı ile birlikte aynı zamanda girişimlere de mentörlük yapıyorsunuz bu süreçlerden ve yaptıklarınızdan da bahseder misiniz ?


  13.11 Özellikle W@Competition TR ekibine nasıl dahil olduğunuz ve platformun amaçları ile ilgili bilgi verebilir misiniz?


  16.09 Teknolojik gelişmelerin çalıştığınız alanda bıraktığı izler hakkında ne düşünüyorsunuz sizce bizi nasıl bir gelecek bekliyor?


  21.00 Sizden dinleyicilerimize kitap, sosyal medya platformu, podcast tavsiye etminizi rica etsek neler önerirsiniz? Genç hukukçu ve hukuk fakültesi öğrencilerine vereceğiniz tavsiyeler neler olurdu?


  Öneriler:

  Safsatalar Ansiklopedisi -Immanuel Tolstoyevski


  Yaşamını Tasarla - Bill Burnet, Dave Evans


  Geleceği Gören Makineler - Ajay Agrawal


  Law Podcast - Bulut Girgin


  Nasıl Olunur Podcast Serisi - Nilay Örnek

  29m - Jul 26, 2021
 • Hukukta Zihin Haritalama - Arş. Gör. Furkan Güven Taştan - 2. Bölüm

  Hukuk Atölyesi Podcastlerinden de tanıdığımız, zihin haritalama konusundaki makalesinden sık sık yararlandığımız Arş. Gör. Furkan Güven Taştan ile B! Hukukumuz Var serisinin ikinci röportajını gerçekleştirdik.


  01.00 Furkan Güven Taştan kimdir?


  01.48 Akademik çalışmalarınıza baktığımızda Tilburg Üniversitesinde yüksek lisans yaptığınızı görüyoruz, sanıyoruz şu anda da Hollanda’da yaşamaktasınız, öncelikle pandemide Hollanda’da olmak nasıl? Yurt dışında eğitim almak ve/veya çalışmak isteyen genç hukukçulara neler tavsiye edersiniz? Jean Monnet bursiyerisiniz, burstan biraz bahseder misin?


  09.22 Yurt içinde yüksek lisans yapmış olmanızın Jean Monnet bursiyeri olmanızda nasıl bir etkisi oldu?


  10.14 Bildiğimiz üzere Hukukta Zihin Haritalama isimli bir makaleniz mevcut zihin haritalama yöntemleriyle tanışma serüveniniz ve bu makaleyi yazım sürecinizden bahseder misiniz?


  12.33 Zihin haritalama sizce nedir?


  13.58 Makalenizde değindiğiniz üzere bu metodun hukukçular için de önemi bir hayli fazla, hukukçular bu metodu nasıl kullanabilir, zihin haritalamanın artıları ve eksileri sizce neler olur?


  19.48 Son dönemde hukukçular arasında zihin haritalama metotlarının kullanımında bir artış gözlemliyor musunuz? Gözlemliyorsanız sizce sebebi nedir?


  22.22 Zihin haritalama konusunda önereceğiniz kaynaklar ve uygulamalar nelerdir? Siz zihin haritalarınızı aplikasyonlar aracılığıyla mı hazırlıyorsunuz, yoksa el ürünü olarak hazırlanmasını mı önerirsiniz? 


  24.32 Podcast yayınlarınızı da yakından takip ediyoruz. Podcastlerinizden ve bu yayınlara başlama sürecinizden bahseder misiniz?


  26.37 Sizden dinleyicilerimize kitap, sosyal medya platformu, podcast tavsiye etmenizi rica etsek neler önerirsiniz?


  27.55 Genç hukukçu ve hukuk fakültesi öğrencilerine vereceğiniz tavsiyeler neler olurdu?


  Öneriler:

  Dijital Minimalizm- Cal Newport


  Nereden Başlasam Podcast Serisi- Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu

  29m - Jun 18, 2021
 • Hukuk Felsefe ve Müzik - Dr. Engin Topuzkanamış - 1.Bölüm

  Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi alanında öğretim üyesi olmasının yanı sıra, müzik ve çalgı yapımıyla ilgilenen değerli konuğumuz Dr. Engin Topuzkanamış ile B! Hukukumuz Var podcast serisinin ilk röportajını gerçekleştirdik.


  01:00 Engin Topuzkanamış kimdir?

  02:00 Nasıl bir öğrenciydiniz?

  03:51 Sizi akademisyen olmaya teşvik eden sebepler nelerdi? Neden hukuk felsefesi ve sosyolojisi?

  06:05 Bir hukukçu için hukuk felsefesi ve sosyoloji bilmesinin önemi nedir sizce?

  14:40 Akademik kariyeriniz yanı sıra sosyal bir insan olmanız ve müziğe olan ilginizle tanınıyorsunuz; bize biraz bu yönünüzden bahseder misiniz?

  19:17 Bir röportajınızda en büyük hayaliniz nedir sorusuna iyi bir lütiye olmak yanıtını vermiştiniz. Bir yandan hayallerinizi gerçekleştirirken bir yandan da akademik kariyer yapıyorsunuz bizler de sizi örnek alıyoruz. Bu podcasti dinleyen genç hukukçulara hayatla ilgili tavsiyeleriniz nelerdir?

  21:53 Hukuk fakültesi öğrencilerine derslerde kitap önerileriniz oluyordu, kelimelerin de anlamsızlığından bahsettiğiniz sohbetleriniz olmuştu ama yine de sormak isteriz bize birkaç kitap tavsiyesinde bulunur musunuz?

  Öneriler:

  Sapiens- Yuval Noah Harari

  Ulus Devlet ve Şiddet- Anthony Giddens

  Sosyolojik Düşünmek- Zygmunt Bauman

  Var Olmanın Dayanılmaz Hafifliği- Milan Kundera

  Dört Adalı- Solmaz Zelyüt

  24m - May 28, 2021
Audio Player Image
Bi Hukukumuz Var
Loading...