• Nagyanyáink bölcsessége, a gyógynövények ereje

    A 21. század embere azonnal gyógyszerekhez nyúl, ha valami testi problémája van, pedig nagyszüleink, dédszüleink korában még tudtak természetes megoldásokat a legtöbb fizikai bajra. Túlzás lenne azt állítani, hogy divat lett ezt a tudást újra elővenni, de azért akadnak páran, akik igyekeznek újra felfedezni és használni nagyanyáink bölcsességét. Az egyikőjük Mácsadi Anni, vele beszélgettünk.

    49m - Jan 12, 2024
  • "Gyüttment falufoglalók" a vidéki élet újjáélesztői?

    Garamvölgyi Éva festőművész gondolt egyet és leköltözött egy romos házba egy vidéki kisközösségbe. Eleinte azt gondolta, meglesz ő a megszokott komfort nélkül, hamar rájött, hogy évekbe telik, mire élhető lakókörnyezetet alakít ki magának. Mégsem csinálná másképp, úgy látja, csak ennek van értelme. Közösséget építenek, erdősítenek, mikroklímát hoznak létre, művészeti projekteket visznek, lecsendesedett az elméjük, és elégedettek. Nem hiányzik nekik a nagyváros. Hogyan vágjunk bele, ha hasonló életre vágyunk?

    53m - Dec 29, 2023
  • OnlyFans - Feminista aktivizmus vagy kényszermunka?

    Egyre többen regisztrálnak az OnlyFans felületre könnyű pénzkereseti lehetőség reményében. Ezen az oldalon mindenféle, de főként erotikus tartalmakat szolgáltatnak elsősorban nők, fotótól a videón át a privát online szolgáltatásokig minden elérhető. Arról beszélgettünk, hogy lehet-e az ilyen jellegű munka önmegvalósítás, kényszermentes, valóban könnyű? Át lehet-e vészelni a modellként való jelenlétet a felületen különösebb lelki károk nélkül? Vendégeink Dés Fanni, a NANE Egyesülettől, Arató Bianka, gyógyító szexualitással foglalkozó terapeuta és Vörös Kira, aki a témából ír disszertációt.

    1h 7m - Dec 11, 2023
  • A szexuális nevelés óvodáskorban kezdődik

    Akkor is, ha tilos beszélni róla az intézményekben, állítja Várhegyi Anna, szexuálterapeuta. Persze nem az óvodások ellenkező neművé átműtéséről van szó, hanem arról, hogy a gyerekek már néhány évesen elkezdik felfedezni a saját testüket, kérdeznek, és a saját szintjükün válaszokat szeretnének. A szexuális edukáció tehát egy folyamat, ami kisgyerekkorban indul, nem pedig egy egy füst alatt letudható nagybeszélgetés a gyerek tizenpáréves korában. Ha kamaszkorban akarunk belevágni az edukációba, elkéstünk, addigra a gyerekek mindent tudnak, az internetről és egymástól. Akkor hogyan kell ezt jól csinálni? Ebben segít nekünk Anna.

    58m - Sep 18, 2023
  • Magyarországon melegnek lenni önmagában aktivizmus

    Itthon két választása van azoknak, akik azonos nemű partnert szeretnek: vagy rejtőzködve élnek, vagy az utcán is felvállalják a kapcsolatot, de ezzel azt a szerepet is magukra veszik, hogy ők "meleg aktivisták". Ennek nem kellene így lennie. "Előbújásról", családi, munkahelyi elfogadásról, aktivizmusról, örökbefogadásról és egy szivárványcsalád működéséről beszélgettünk Gregor Ivettel, Kovács Dániellel és Hegedüs Róberttel, akik LMBTQ embereknek vallják magukat.

    1h 1m - Aug 18, 2023
  • Szomatodráma - Párbeszéd a testünkkel és lelkünkkel

    Te szoktál beszélgetni magaddal? És a testeddel? Mondjuk a fájó térdeddel, vacakoló gerinceddel, problémás gyomroddal? De úgy igazán, egyes szám második személyben szólítva meg. Buda László, aki a Mit üzen a tested? és a Mit üzen a lelked? című könyveket írta, érdemes lenne. Ez az első könyv lett a szomatodráma kézikönyve, ezen alapul az a módszer, amit most már a Szomatodráma Központban oktatnak leendő szakembereknek. A központ két hivatalos oktatója, Pataky Bea és Oláh Kata mesélt nekünk ennek a különös terápiának a csodáiról.

    58m - Aug 4, 2023
  • "Az állandó változás lett a komfortzónám" - Világutazás életvitelszerűen

    Lehet így is. Nem kell, hogy az élet feltétlenül a család-ház-stabil munka kötelező elemekből álljon. Berki Nikolett legalábbis így gondolja, és szép lassan elenged minden megfelelési kényszert, mintát a fejéből, hogy az életet hogyan kellene élni. Életvitelszerűen utazik, önkéntes munkákból, angoltanításból tartja fenn magát, bejárta Dél-Amerikát, volt Ausztráliában, Dél-Kelet Ázsiában, és épp következő utazását tervezi. Mesél arról, hogy hogyan indult, milyen kalandokban vett részt, mit tanult ezekből, és mik a jövőre vonatkozó tervei.

    53m - Jul 6, 2023
  • Párkapcsolat és házasság, van minőségi különbség? Mi tartja őket egyben?

    Akkor működik egy kapcsolat, ha a viták után mindkét fél magában keresi, hogy ő miben tudna változtatni - állítja Tóth Gyöngyi, mentálhigiénés segítő szakember házasság vs. párkapcsolatról szóló adásunkban. Szerinte van különbség a két minőség között, de csak akkor ha a házasság felnőtt döntésből, nem pedig gazdasági érdek vagy társadalmi nyomás, esetleg hirtelen felindulás hatására születik.

    55m - Jun 23, 2023
  • Menstruáció - Minden, amit sosem mertél megkérdezni

    A menstruáció a legtöbb nőt élete javarészében végigkíséri, egy havonta ismétlődő, természetes folyamat, mégis minden erőnkkel próbáljuk titkolni, elfedni. Mit csináljak, ha úgy érzem, túl erős, túl fájdalmas a menzeszem a "normálishoz" képest? Tud segíteni az orvos, ha már az életminőséget rontja a havi vérzés? Milyen alternatív eszközök vannak a tampon és betét helyett, amelyek megkönnyítik a menzeszt, és ezek mennyire biztonságosak? A nőgyógyászt, Dr. Nagy Eleonórát kérdezzük, de rengeteg saját tapasztalatot is megosztunk.

    57m - Jun 12, 2023
  • Leszel a barátom? - A barátság mint "választott család"

    A barátság méltatlanul kevés fényt kap a pszichológiában, pedig a családi kapcsolatok és párkapcsolat után vagy akár mellett ezek életünk legfontosabb kötődései. Tóthfalusi Dóra, adásunk pszichológus vendége így fogalmaz: "a barátaink az a családunk, amelyet mi választottunk". Hogyan építhetők és tarthatók fenn igaz barátságok, hogyan barátkozzunk felnőttként, mi fér bele egy barátságba, lehet-e férfi és nő között csak barátság? Ezekről is beszélgettünk.



    1h 9m - May 26, 2023
  • Attól, hogy nem született meg a gyerekem, még lehetek anya

    A vetélésről és abortuszról, a magzat elvesztésének gyászáról, ennek a feldolgozásáról, társadalmi megítéléséről, környezettől kapott jó és rossz reakciókról beszélgettünk Kánya Kinga gyászkísérővel és Szentiványi Szilvivel, aki a témában érintett szülőként volt jelen.

    59m - May 9, 2023
  • Hogyan teljesedhetek ki nőként? - A 13 jungi női archetípus

    Pásztor Nita holisztikus női segítővel járjuk körbe a Jung által felrajzolt 13 női archetípust, ezen belül is azt a négyet, amely ciklikusan ismétlődik az évszakokkal, a nőknél a ciklusfázisokkal, később a holdfázisokkal. Arról is beszélgetünk, hogy melyek a tipikus, minden civilizációban fellelhető női sebek, hogyan ismerhetjük fel, ha valamelyik archetípusunk sérült, mit jelenthet a más nők iránt érzett féltékenység, irigység, és hogyan élhetjük meg minden női részünket, női energiánkat, hogyan kerülhetünk egységbe önmagunkkal.

    1h 16m - Apr 28, 2023
  • Hogyan kell élvezni a futást?

    Vincze Zsófi, ultra terepfutó, futóedző mesél nekünk azokról az időkről, amikor a futás a szenvedélyéve vált, beavat a sport nehézségeibe, beszél a legnehezebb és a legélvezetesebb versenyeiről. Ha futni vágysz, de nem igazán sikerül átbillenni oda, hogy élvezd is, ez az adás neked szól!

    53m - Apr 21, 2023
  • Jézus szeret vagy büntet téged?

    Bolba Márta, evangélikus lelkésszel beszélgettünk arról, hogy miért tiltották ki az ökumenikus imahétről, szervezője vagy sem a Budapest Pride-nak, egyébként is mit gondol a Pride-ról, mi baja az egyháznak két ember egymást megtartó szeretetkapcsolatával, hogyan lehet úgy vallásos értékek mentén történő felnőtt felelősségvállalásra nevelni, hogy nem fenyegetünk pokolra jutással, nem büntetünk 10 Miatyánkkal, és nem is hirdetjük azt, hogy csinálj bármi rosszat, majd meggyónod és minden jó lesz.

    48m - Apr 7, 2023
  • Hogyan neveljem digitális tudatosságra a gyerekem, ha én is internetfüggő vagyok?

    Tóth Dániel Pszichológus Pasi néven posztol, ír könyveket, nevel digitális tudatosságra Youtube videókban, és emellett egy egyszerű butatelefont használ. Állítja, hogy az élet, és ráadásul a vállalkozói, influenszer élet is menedzselhető okostelefon nélkül, vagy akár okostelefont birtokolva és használva, de digitális függőségtől mentesen. El is mondja, hogyan. Vigyázat, lehet, hogy fájni fognak a tanácsai, de szerinte csakis tudatossággal szabadulhatunk meg a függőségtől, és így élhetünk valóban teljes életet.

    55m - Mar 31, 2023
  • Bántalmazottnak lenni nem szégyen

    Ha nőnap, akkor a nők jogairól érdemes beszélni. Sok minden korlátozza a nők jogait világszerte, de ami mindenhol jelen van, ami ellen tehetünk pusztán azzal, hogy beszélünk róla: a bántalmazó kapcsolatok témaköre. Nőnapi adásunkba Csirmaz Luca pszichológust és Nagy János Afronauta handpan művészt hívtuk meg, az adásban azt is elmondjuk, miért. Lelkileg megterhelő tartalom!

    1h 6m - Mar 8, 2023
  • Mennyi minden a talpunkból indul ki! - Mezítláb az El Caminon

    Kárpáti Dorka mozgásterapeuta a mezítlábas élet, illetve a mezítlábas cipők híve. Nemrég járt az El Caminon, részben barefoot szandálban, részben anélkül. Arról mesélt nekünk, mennyire megváltoztatja a mozgást, szinte a teljes életet a mezítlábas cipőre átállás, a talajjal kapcsolódás, mekkora szabadságot ad ez az élet.

    46m - Feb 24, 2023
  • Az élményért utazok vagy menekülök az életemből? - Az utazás mint önismereti módszer

    Bagi Botonddal beszélgettünk az utazásról mint magunk megismerésének egy lehetőségéről. Jóga, szörf, egzotikus tájak, csoportban vagy egyedül, mi visz igazán közelebb saját magunkhoz, és miért kell kiszakadnunk az életünkből, hogy igazán boldogok legyünk? Nem a hétköznapi életünkben kellene megteremtenünk a boldogságot? Ha te is feltetted már magadnak ezeket a kérdéseket, gondolkozz velünk, hallgasd meg az adást, melynek végén a boldogság titkát is összefoglaljuk ;)

    55m - Feb 13, 2023
  • Mit tegyünk az alkoholizáló kamasszal? - Dr. Zacher megmondja

    Dr. Zacher Gáborral, az itthon alkohol (és annak egyéb ártalmai) témakörben legtöbbet felszólaló toxikológussal beszélgettünk arról, hogy mit tehet a szülő a kamasszal, aki részegen, másnaposan jön haza, esetleg érte kell menni éjjel a buliba. Hogyan neveljünk, hogy a kamasz merjen hozzánk fordulni, mit tehetünk, ha mégsincs meg ez a bizalom. Valóban veszélyesebbek a drogok, mint az alkohol? Honnantól számít valaki függőnek? Engedjük-e, hogy a néhány éves gyerek belekortyoljon az italunkba? Mennyit számít az alkoholhoz való viszonyban a szűk/tág környezet és a szocializáció? Mindezek mellett még számtalan fontos kérdésre kitérünk.

    1h 0m - Jan 27, 2023
  • Újévtől lefogyok, megváltozom, más ember leszek - van értelme fogadkozni?

    Beszélgetőpartnerünk, Fejér Máté pszichológus szerint van, de nem mindegy, hogy ezt a fogadalmat egy belső igény szüli, vagy a környezetünk akar rávenni minket. Nem mindegy, hogy a fogadalom mennyire tartható és életszerű, de a praktikákon túl inkább azt elemezzük, miért is van szükségünk fogadalmakra, megújulásra, és végső soron hogyan kell elégedett életet élni.

    44m - Jan 13, 2023
Audio Player Image
8, csajok, satöbbi
Loading...